Rusya Hakkında

Rusya Hakkında

Rusya Federasyonu 17,1 milyon kilometrekarelik yüzölçümü ile dünyanın en büyük ülkesidir. Sınır komşuları:Azerbaycan(284 km),Beyaz Rusya(959 km),Çin(3645  km),Estonya(294 km),Finlandiya(1313km),Gürcistan(723 km),Kazakistan(6846 km),Kuzey Kore(19 km), litvanya(217 km),Letonya, (227 km), Moğolistan(3485km),Norveç(196km),Polonya(206),Ukrayna(1576 km). 144 milyon nüfusun yaklaşık %80’i Batı Rusya’da yoğunlaşmıştır.Halkın çoğunluğu etnik köken olarak Rus olmasına rağmen Rusya Federasyonu çokuluslu ve etnik azınlığın bulunduğu bir ülkedir. En büyük şehirleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkümdür.

1 Moskova              11,514,330

2 Saint Petersburg  4,848,742

3 Novosibirsk          1,473,737

4 Yekaterinburg       1,350,136

5 Nizhny Novgorod 1,250,615

6 Samara                1,164,896

7 Omsk                   1,153,971

8 Kazan                   1,143,546

9 Chelyabinsk         1,130,273

10 Rostov-on-Don  1,089,851

11 Ufa                     1,062,300

12 Volgograd          1,021,24

Rusya Federasyonu ,Sovyet döneminde ulusal politika olarak kullanılan,etnik unsurları yansıtacak şekilde 85 bölgesel idari birime bölünmüştür. Bunlar 22 cumhuriyet, 9 kray, 46 oblast,3 federal şehir,1otonom oblast,4 otonom okrug şeklindedir.

Cumhuriyetler:

1.  Adıgey Cumhuriyeti  2. Altay 3. Başkortostan Cumhuriyeti 4. Buryatya 5.Dağıstan

6. İnguşya  7. Kabardin-Balkar 8. Kalmikya  9. Karaçay   10. Karelya

11. Komi 12. Mari El (Çirmişistan) 13. Mordovya 14. Saha (Yakutya)

15. Kuzey Osetya-Alaniya 16. Tataristan 17. Tuva 18. Udmurtya

19. Hakasya 20. Çeçenya  21. Çuvaşistan 22. Kırım

Kray’lar:

Altay Krayı
Habarovsk Krayı
Kamçatka Krayı
Krasnodar Krayı
Krasnoyarsk Krayı
Perm Krayı
Primorski Krayı
Stavropol Krayı
Zabaykalski Krayı

 

Oblast’lar:

1. Amur                   16. Leningrad                    31. Sahalin
2. Arhangelsk          17. Lipetsk                        32. Samara
3. Astrahan             18. Magadan                     33. Saratov
4. Belgorod             19. Moskova                     34. Smolensk
5. Bryansk               20. Murmansk                  35. Sverdlovsk
6. Çelyabinsk          21. Nijni Novgorod            36. Tambov
7. İrkutsk                 22. Novgorod                    37. Tomsk
8. İvanovo               23. Novosibirsk                 38. Tver
9. Kaliningrad          24. Omsk                          39. Tula
10. Kaluga               25. Orenburg                    40. Tyumen
11. Kemerovo          26. Oryol                           41. Ulyanovsk
12. Kirov                  27. Penza                         42. Vladimir
13. Kostroma           28. Pskov                         43. Volgograd
14. Kurgan               29. Rostov                        44. Vologda
15. Kursk                 30. Ryazan                        45. Voronej

46 Yaroslav

Federal  Şehirler:

1.       Moskova

2.       Sankt Petersburg

3.       Sevastopol

Otonom Oblast :

Yahudi Özerk Oblastı

 

Otonom Okrug’lar:

1.       Chukotka Özerk Okrugu

2.       Hanty-Mansi Özerk Okrugu

3.       Nenets özerk Okrugu

4.       Yamal Nenets Özerk Okrugu

Rusya Federasyonu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulmaktadır.Rusya Vizesi almak için servisimizden yararlanabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Migrasyon kartı nedir ?

Rusya'ya girişinizde doldurmanız için verilen küçük bir formdur vizenize göre bunu doldurup bir kopyasını görevliye verip bir kopyasını kendinize almanız gerekmektedir.

Bazı havalimanlarında (Vnukova gibi) görevli direk sistemden kendi doldurup size verebilir.Rusya Vizesi ne amaçla verildi ise o amaçla geldiğinizi formda ya da sorulduğunda doğru olarak belirtmelisiniz.

Bu kart ülkeden çıkış yapana kadar sizde olmalı bazen çıkışta görevli sizden bu kartı isteyebilir.Migrasyon kartı registra yapmak içinde ibraz amacı ilede kullanılabilir.

Registre ettirmek nedir ?

Her türlü Rusya Vizesi , Rusya Federsayonu Kanunları'na göre, hafta tatilleri ve resmi tatiller hariç en geç 7 gün içerisinde registire edilmelidir.

Eğer otelde konaklıyorsanız otel sizi kaldığınız süre boyunca ücretsiz registre edecektir.Bazı oteller cüzzi bir ücret karşılığı yapabilir.

Otelde konaklamıyorsanız registire olabilmek için yerel Pasaport ve Registire departmanına konaklayacağınız evin sahibi ile birlikte müracaat etmeniz gerekecek.Bu kural çok komplike ve sık değişkendir. Bu komplike ve sık değişken olan registire kuralının detayları için mutlaka bizimle kontak kurunuz. 

Sizi davet eden kuruluşa herhangi bir nedenden ötürü müracaat edemiyorsanız ya da ev sahibizle bu işlemi yapamıyorsanız registire olabilmenin bir diğer alternatifi de bizimle kontak kurmanızdır.

Vizem ile ilgili bir sorun çıktı ne yapmam lazım ?

Vizeniz ile ilgili bir sorun çıktığında sizi Rusya'ya davet eden firma ile kontak kurunuz.Sizi davet eden firmanın adı vizenizde yazmaktadır.

Rusya Federasyonu  kanunlarına gore, vizeniz ile ilgili sorunları yalnızca sizi davet eden firma, Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı’nın yerel departmanı olan Rusya Federasyonu Federal Migrasyon Servisi (FMS)’ne bazı evraklar sunarak çözer.Vizenizi güvenilir bir yerden almanız gerektiği  çok önemlidir.

Rusya vize mi nasıl uzatabilirim ?

Rusya vizesi uzatılamaz normal şartlarda. Rusya vizesini uzatmak olağandışı durumlarda söz konusudur ve birkaç gün uzatılabilir. Kesinlikle vize bitmeden çıkmanızı öneririz. 
Moskova havaalanlarından Sheremetevo ve Domodedova’da, St.Petersburg Pulkovo havaalanında nöbetçi konsolosluklar var, bu konsolosluklar Rusya vizesi 1-2 gün önce biten kişilere  Rusya çıkış vizesi verebilir. Vize verip vermeme konusunda insiyatif bu konsoloslardadır.Bu havalimanı konsolosluklarından çıkış vizesi alabilmek için Türk büyük elçiliğinden  Havalimanındaki konsolosluğa 

özel bir yazı fakslanması gerekmektedir Türk Büyükelçliği bu yazı ile ilgili bilgilere sahiptir.Bir nedenden ötürü Rusya Çıkış vizesi almak zorunda kalmışsanız bizimle kontak kurunuz. 

Rusya'da vize süremi geçirdim ne yapmam lazım ?

Rusya'da vize süresini geçirdiyseniz Rusya'dan çıkmak için çıkış vizesi almanız lazım süreyi 1 gün gibi kısa süre geçirdiyseniz Türk büyükelçiliğinin verdiği yazı ile Havalimanları konsolosluğunda

Memurların insiyatifinde çıkış vizesi alabilirsiniz bunun haricinde mahkemeye çıkıp çıkış vizesi almanız gerekebilir.

Çıkış vizesi almak hem oldukca zahmetli ve hem de uzun zaman gerektirir.Rusya'dan çıkmak Rusya'ya girmekten daha zahmetli hal alır.Kesinlikle Rusya Federasyonu'nun kanunla belirlediği bu kuralı ihlal etmeyiniz.Departa da dahil bir çok cezai yaptırımla karşılaşabilirsiniz.

Rusya'da pasaportumu kaybettim ne yapmam lazım ?

İlk olarak yapılması gereken bir polis karakoluna gidip pasaportunuzu kaybettiğinizi bildirmenizdir.Polis karakolundan size kaybettiğinize dair belge-Rusça’da SPAVKA-verilecektir, bu belge-SPRAVKA-ile Moskova’da,  7. Rostovski  Pereulok Dom.12  adresinde bulunan T.C Moskova Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesi’ne gidip durumu beyan etmelisiniz, konsolosluk size pasaport olarak kullanabileceğiniz SEYAHAT BELGESİ verecektir.

Sizi davet eden firmaya konsolosluktan aldığınız SEYAHAT BELGESİ’ni, polis karakolundan alınan SPRAVKA’yı, 1 adet mat  vesikalık fotoğrafı getirmeniz gerekir.Rusya Çıkış Vizesi’nin alınma süreci 1 aya kadar uzayabilir. Bu konularda uzmanlaşmış , çözüm üretilen zincirde olan firmalar bu süreci hızlandırabilmektedir. Bizimle bu konuda kontak kurmaktan çekinmeyiniz.

Önemli!!!: Pasaportunuzun ve vizenizin kopisini mutlaka çekip ayrı bir yerde saklayınız.Pasaport ve vizenizin kaybolması durumunda çıkış vizenizin yapılması kolaylaşacaktır. 

Eski pasaportumda süresi olan vize mi kullanabilir miyim ?

Eğer pasaportunuzu yenilediyseniz Rusya vizenizi yeni pasaportunuza aktarmadan eskisi yanınızda olsa bile Rusya'ya seyahat edemezsiniz.

Eski pasaportunuzdaki vizeyi yeni pasaporta aktarmanız gerekmektedir.Bu konuda bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Rusya seyahatimde vizeyle ilgili sorun yaşamamak için ne yapmam lazım ?

Rusya Vizeniz ile ilgili problemler yaşamamak için önemli tavsiyelerimiz:
1- Rusya vizesi yapan güvenilir bir firmadan vizenizi alınız ve bu firmanın Rusya’daki iletişim bilgilerini yanınızda taşıyınız.
2- Rusya’ya geliş amacına uygun vize alınız.
3- Rusya Vizenizi zamanında registire ettiriniz. 7 iş gününde.
4- Pasaportunuzun, Rusya Vizenizin, Rusya Registirenizin, Migrasyon Kartınızın fotokopisini çekerek güvenli bir yerde saklayınız.
5- Rusya vizenizin bitiş taihini unutmayınız. Rusya’dan vize bitmeden çıkmak zorunda olduğunuzu hiç unutmayınız

Rusya vize ödememi seyahat masrafı mı Rusya'dan ödettirilebiliyor muyum ?

Eşi veya Tanıdığı Rusya'da olup Türkiye'deki masraflarını Rusya'da vereceğimize hesaba ödeyebilirler.

Vize Sorgulama Sistemi

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Bilgi Formu